Výcvik psa- skok přes příkop

23. března 2007 v 15:33 | budweiser_cze |  Psi- výcvik

Blog je přesunut na tuto adresu!

SKOK PŘES PŘÍKOP.

cviku je, naučit psa, aby na pokyn psovoda přeskočit příkop až 3 metry široký. Ovládání cviku je důležité při praktickém. použití psa.

Povel: "VPŘED," je vysloven v rozkazovací intonaci. Posunek: Předpažení pravou rukou ve směru překážky. Podmíněný podnět: Povel "VPŘED HOP", a slovní pochvala. Nepodmíněný podnět: Trhnutí vodítkem; poplácání a podaný pamlsek.

Metodický postup při nácviku:

Zde platí rovněž tytéž podmínky. a zásady jako u skoku přes překážky. Ve výcvikových zařízeních se zpravidla používá uměle vyhloubený příkop, který je uzpůsoben tak, že jeho šířka se nechá zkracovat, nebo rozšiřovat podle potřeby a rozpracovanosti psa. Také se často používá tři různě širokých příkopů.

Způsob nácviku: Psovod stojí se psem v základním postoji, asi 2 m před úzkým příkopem, pes je na krátkém vodítku, které psovod drží v levé ruce. Na povel a posunek se rozběhne k příkopu a společně se psem příkop přeskočí. Po přeskočení vysloví povel "ZŮSTAŇ," mírně zatáhne za vodítko, aby psa zastavil, radostně ho pochválí a odmění pamlskem, zpět se příkop neskáče. Po několikerém opakování postupuje tak, že se rozběhne, avšak u příkopu zůstane stát, vodítko pustí, aby pes mohl příkop přeskočit sám. Za použití povelu "ZŮSTAŇ!" přijde ke psu, pochválí ho a od překážky odejde. Pří počátečním způsobu nácviku je možno použít napodobovací metody. Když pes již dobře skáče přes úzký příkop, přikročíme k nácviku na širším příkopu, pes je stále upoután na vodítku neb na dlouhé šňůře. Takto psovod postupuje v nácviku i na 3 m příkopu. Když pes již za pomoci vodítka, neb dlouhé šňůry dobře a spolehlivě příkop překonává, postupně přestane vodítka, neb dlouhé šňůry používat a pes skáče příkop sám na daný povel a posunek.

Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo trpělivý, důsledný a náročný na výkon psa,
- při nácviku nepostupuje systematicky, ale příliš rychle,
- brzo přestane používat vodítka, neb dlouhé šňůry,
- psovod psa pochválí, neb cvik ukončí, aniž by byl proveden přesně,
- při nácviku je použito silných nepodmíněných podnětů,
- psovod při nácviku nedodržuje správné a nutné zásady. Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy; když pes vyčká na daný povel, pak rychle přeskočí přes příkop, na daný povel "ZŮSTAŇ!" okamžitě zůstane stát a vyčká příchodu psovoda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaký typ psů máš nejradši?

Pracovní psi 49.3% (249)
Společenský plemena (čivavy...) 16.6% (84)
Lovecký psi 20.8% (105)
Špice 3.6% (18)
Jiný 6.3% (32)
Nemám rád psi 3.4% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.