Výcvik psa- povel "vstaň!"

23. března 2007 v 15:15 | budweiser_cze |  Psi- výcvik

BLOG JE PŘESUNUT SEM!

VÝCVIK PSA NA POVEL "VSTAŇ!" U NOHY PSOVODA

cviku je naučit psa na povel vstát z jiné polohy. Výkonu používáme jako cviku .poslušnosti v době základního a jako účelového cviku pří odkládání ve stoje, při zdravotní prohlídce psa, při jeho čištění a ošetřováni a při posuzování jeho zevnějšku.

Povel: "VSTAŇ!" je vysloven v laskavé intonaci a dlouze (vstáááň).

Posunek: Psovod pokrčí nohy v kolenou. Jako pomocného posunku při počátečním nácviku se používá vykročení pravou nohou.

Podmíněný podnět: Povel "VSTAŇ!", posunek a slovní pochvala.

Nepodmíněný podnět: Tlak prstů levé ruky na břicho psa ze spodu nahoru, mírné zataženi vodítkem dopředu, podaný pamlsek a pohlazení.

Metodický postup při nácviku:

Způsob nácviku za pomoci vodítka: S nácvikem cviku vstaň začínáme nejdříve z polohy sedícího psa u levé nohy psovoda. V této poloze psovod snadněji zasune pravou ruku pod břicha psa. Když pes již reaguje na povel a cvik provede, přistoupíme k nácviku z polohy ležícího psa. Oba způsoby nácviku jsou stejné. Psovod stojí v základním postoji, pes sedí u jeho levé nohy, připoután na krátkém vodítku, které je mírně uvolněné a zkrácené, konec vodítka složen ve smyčky. Psovod vysloví povel "VSTAŇ!" pravou nohou vykročí mírně vpřed, v předklonu zasune levou ruku pod břicho psa, kterou ho zvedá a současně pravou rukou zatáhne vodítkem kolmo dopředu, čímž donutí psa, aby vstal: Když se pes postaví, psovod uvolní obě ruce, přendá vodítko do levé ruky, psa pochválí pravou rukou poplácáním na předhrudí a opět přendá vodítko do levé ruky. Současně s přisunutím pravé nohy se postaví do základního postoje a povelem "ZŮSTAŇ!" udržuje psa ve stoje. Z počátku necháme psa v této poloze jen několik vteřin, později dobu prodlužujeme a nepravidelně střídáme tak, aby pes nebyl dlouhým stáním unaven a neměnil polohu, aniž by dostal povel, aby se nevytvořila nežádoucí spojitost. Na daný povel psovoda může pes polohu změnit v sedni, nebo lehni a cvik vstaň několikrát opakujeme. Pes v poloze vstaň musí být v jedné přímce s psovodem, nesmí odbočovat, nebo stát za psovodem a jeho postoj nesmí být pokrčený, ale v přirozeném postoji.

Upřesňování cviku bez použití vodítka: Cvik vstaň bez použití vodítka můžeme nacvičovat až tehdy, když pes již cvik za pomoci vodítka provádí na daný povel a posunek rychle a přesné. Psovod postupuje tak, že vodítko pustí na zem, vysloví povel "VSTAŇ!" a provede posunek již bez vykročení pravé nohy, ale jen pokrčením nohou v kolenou. Když pes cvik přesně provede, psovod ho radostně pochválí, případně odmění pamlskem a povelem "ZŮSTAŇ" a opakovanou pochvalou udržuje ve stoje. V případě, že pes na povel a posunek nereaguje a cvik neprovede, je nutno opět použít vodítka. Je nesprávné opakovat povel tak dlouho, až pes cvik provede, tím si zvyká na nepřesný výkon. Když pas bez použití vodítka provádí cvik přesně, teprve tehdy můžeme vodítko odepnout a cvik nacvičovat s volným psem již bez použití slovního povelu, ale pouze na posunek.

Cviky sedni, lehni a vstaň u nohy nepravidelně střídáme, abychom zabránili vytvoření nežádoucí spojitosti.

Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo důsledný a náročný na přesný výkon psa,
- vodítka používá nesprávným způsobem, místo zatažení použije trhnutí a tím psa donutí popocházet;
- psovod nepostupuje systematicky a příliš brzo přestane používat vodítka,
- psovod nechá psa v poloze vstoje příliš dlouho (nejdéle 1 min. ) a pes, aniž by vyčkal na povel sám polohu změní.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes na daný posunek, rychle a přesně zaujme přirozenou polohu vstoje u levé nohy psovoda a vyčká na další povel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký typ psů máš nejradši?

Pracovní psi 49.3% (249)
Společenský plemena (čivavy...) 16.6% (84)
Lovecký psi 20.8% (105)
Špice 3.6% (18)
Jiný 6.3% (32)
Nemám rád psi 3.4% (17)

Komentáře

1 raybangr raybangr | E-mail | Web | 12. října 2017 v 23:10 | Reagovat

Eκπτώσεις στα γυαλιά ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban π?ληση</a>. Οι χαμηλότερες τιμές που έγιναν ποτέ στα Rayban. Προλάβετε τα καλύτερα σχέδια πριν εξαντληθούν…
Διάλεξε ανάμεσα σε 367 Γυαλιά Ηλίου Ray Ban Γυναικεία το προϊόν που σου ταιριάζει στην καλύτερη τιμή. Μοντέλα 2017. <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυαλι? ηλ?ου</a>
Γυαλιά Ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυαλι?</a>, Γυναικεία Γυαλιά Ηλίου Ray Ban, Ανδρικά Γυαλιά Ηλίου Ray Ban, προσφορές γυαλιά ηλίου, αγορά γυαλιά ηλίου.
Αγοράστε 1.016 <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban Sunglasses</a> Γυαλιά ηλίου σε οικονομικές τιμές από το online κατάστημά μας. Γρήγορη και δωρεάν αποστολή σε όλη την Ελλάδα.
Polaroid - Επώνυμα Γυαλιά Ηλίου στις καλύτερες τιμές της αγοράς. <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban 2017</a> Μη χάσετε τις μοναδικές προσφορές μας!
Αγοράστε αυθεντικά γυαλιά ηλίου <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυαλι? ηλ?ου</a> , στην καλύτερη τιμή και Δωρεάν ... Ηλίου rayban Ανδρικά | Γυαλιά Ηλίου rayban Γυναικεία | Γυαλιά οράσεως rayban
Η καλύτερη τιμή, ευκαιρίες & προσφορές για <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban greece</a>. Σύγκριση προϊόντων, τιμών & χαρακτηριστικών. Δες αξιολογήσεις ... Γυναικεία Γυαλιά Ηλίου.
Carrera, D&G, Gucci, <a href=https://www.rayban.com.gr>ray ban γυαλι?</a>, Tommy Hilfiger και πολλά ακόμα επώνυμα γυαλιά στο ηλεκτρονικό μας κατάστημα.

2 DannyMut DannyMut | E-mail | 28. listopadu 2017 v 4:13 | Reagovat

approved cash advance <a href=http://onlineinstallmentloansnocreditcheck.org>personal installment loans bad credit</a> i need money desperately <a href=http://installmentloansonlinepro.org>no credit installment loans online</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.