Výcvik psa- povel "sedni!" před psovodem

23. března 2007 v 15:21 | budweiser_cze |  Psi- výcvik

BLOG JE PŘESUNUT SEM!

VÝCVIK PSA NA POVEL "SEDNI!" PŘED PSOVODEM

cviku je naučit psa na povel sednout před psovodem na vzdálenost nejméně 25 m.

Povel: ;,SEDNI!" je vysloven krátce a v rozkazovací intonaci. Posunek: Předpažení pravou rukou, dlaň obrácená vpřed, špičky prstů ve výši očí psovoda. Pomocný - vykročení pravou. nohou.

Podmíněný podnět: Povel "SEDNI!", posunek a slovní pochvala. Nepodmíněný podnět: Lehké trhnutí vodítkem nahoru, poplácání a podaný pamlsek.

Metodický postup při nácviku:

Způsob nácviku: Cvik sedni přeci psovodem počneme nacvičovat až tehdy, když pes již ovládá cvik sedni u nohy psovoda Psovod postupuje tak, že provede se psem cvik lehni nebo vstaň u nohy, povelem "ZŮSTAŇ!" udržuje psa na místě a. v určené poloze, přendá vodítko do Levé ruky a současně předkročí před psa tak, aby vodítko .bylo mírně uvolněné. Levá ruka, která drží konec uvolněného vodítka je ve výši pasu,, psovod stojí přímo proti psu. Po této přípravě vysloví psovod. povel "SEDNI! ", pravou nohu rychle vykročí proti psu, při čemž musí dát pozor, aby mu nešlápl na nohu. Současně s vy-kročením se předkloní, předpaží pravou ruku a mezi palec a ukazováček zachytí vodítko, kterým trhne nahoru, čímž donutí psa k sednutí. Jakmile se pes posadí; psovod uvolní vodítko z pravé ruky, kterou několik vteřin ponechá před očima psa (provedený posunek), ruku připaží a povelem "ZŮSTAŇ!" udržuje psa v poloze sedni. V případě, že pes zaujal nesprávnou polohu - sedí šikmo, nebo zadní nohu má podsunutou pod tělem a sedí na boku, psovod nejdříve upraví psa do, správné polohy tak, aby sedl přímo proti němu, zadní nohy měl pokrčeny a podél těla opřeny o zem. Po úpravě psa pochválí, pravou rukou poplácá na předhrudí, případně odmění pamlskem, pak pravou nohu opět přisune k levé a postaví se do vzpřímeného postoje.

Psovod psa v poloze sedni z počátku nácviku udržuje jen velmi krátce, postupně pak dobu prodlužuje a nepravidelné střídá proto, aby se u psa nevybudovala nežádoucí spojitost: na čas. Pes může polohu změnit jen na další povel psovoda k provedení jiného cviku, v tomto případě lehni, vstaň, nebo k noze. Cvik za pomoci vodítka nacvičujeme tak dlouho, ,dokud pes cvik neprovádí na jeden povel rychle a přesně. Způsob nácviku bez použití vodítka: Při nácviku bez vodítka. postupuje psovod tak, že vodítko nechá psu připnuté na obojku a pustí volně na zem. Dále postupuje jak již bylo popsána za pomoci vodítka. V případě, že pes na povel nereaguje a cvik neprovede, je nutno opět vodítko použit jako při počátečním způsobu nácviku. Je nesprávné a nežádoucí, když pes cvik neprovede a psovod vodítko nepoužije, aby opakoval povel tak dlouho, až pes cvik konečně provede. Vytvoří tím návyk na nepřesné provádění cviku. Když pes i bez použití vodítka cvik provádí dobře, můžeme vodítko odepnout, avšak není na závadu, když i nadále vodítko psu ponecháme.

Postup při prodlužováni vzdálenosti: K prodlužování vzdálenosti můžeme přikročit až tehdy, když pes již cvik na vzdálenost vodítka provádí naprosto přesně. Avšak ani pak nesmíme postupovat příliš rychle, ale postupně a systematicky, aby :bylo dosáhnuto kladného výsledku. Tímto způsobem postupujeme až do vzdálenosti nejméně 25 m. V případě, že pes na povel nereaguje, nebo popojde k psovodovi, musí psovod přijít ke psu, vrátit jej na původní místo a několikrát cvik zopakovat třeba i za pomoci vodítka a opět se od psa vzdálit a opakovat cvik z dřívějšího místa. Při nácviku je možno použít dlouhou konopnou šňůru, avšak za tuto netaháme,, čímž bychom nutili psa k popocházení, ale slouží nám k ukáznění. psa v případě, kdyby se snažil z místa odběhnout. Je nutné, aby psovod byl důsledný a nepřehlížel chyby; kterých se pes při výkonu dopustí.

Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo důsledný a náročný na výkon psa,
- trhnutí vodítkem není přizpůsobeno k povaze psa,
- postup při prodlužováni vzdálenosti není prováděn systematicky.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes na vzdálenost 25 m od psovoda provede cvik sedni na daný posunek rychle a přesně a v této poloze vydrží, dokud nedostane jiný povel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký typ psů máš nejradši?

Pracovní psi 49.3% (249)
Společenský plemena (čivavy...) 16.6% (84)
Lovecký psi 20.8% (105)
Špice 3.6% (18)
Jiný 6.3% (32)
Nemám rád psi 3.4% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.