Výcvik psa- povel "sedni!" , obraty na místě

23. března 2007 v 15:08 | budweiser_cze |  Psi- výcvik

BLOG JE PŘESUNUT SEM!

VÝCVIK PSA NA POVEL "SEDNI!" U NOHY PSOVODA; OBRATY NA MÍSTĚ

Cílem cviku je naučit psa na povel sednout. Výkonu používáme jako cviku poslušnosti v době základního výcviku a, jako účelového cviku při jiných i speciálních cvicích v obraně, pachových prací a při obratech u nohy.

Povel: "SEDNI!" je vysloven krátce a v rozkazovací intonaci.. Posunek: Lehké plácnutí dlaní levé ruky na stehno.

Podmíněný podnět: Povel "SEDNI!", posunek a slovní pochvala.

Nepodmíněný podnět: Trhnuti vodítkem, tlak na záď psa, poplácání a podaný pamlsek.

Metodický postup při nácviku:

Způsob nácviku za pomoci vodítka. Cvik sedni u nohy psovoda nacvičujeme současně s cvikem vodění psa u levé nohy: Psovod za pohybu drží psa upoutaného na krátkém vodítku, které je mírně uvolněno a konec vodítka je složen ve smyčky. Pravá ruka, která drží konec vodítka je ve výši žaludku. Psovod se na provedení cviku připraví a upraví .psa ,na správné, místo u nohy. Psovod z počátku si může tiše velet sám pro sebe. Při zastavení se plácne levou rukou na stehno, čímž upozorní psa a vysloví povel ,;SEDNI!". V zápětí trhne vodítkem směrem nahoru, současně podřepne a mezi ukazováčkem a palcem levé ruky zatlačí na záď psa k zemi. Tímto způsobem donutí psa, aby se posadil. Jakmile se pes posadí, psovod uvolní obě ruce, přendá vodítko do levé ruky, psa pochválí a pravou rukou poplácá na předhrudí; opět přendá vodítko do pravé: ruky a postaví se do základního postoje. Psa povelem zůstaň a opakovanou pochvalou udržuje v poloze sedni. V případě, že pes zaujal nesprávnou polohu, sedí šikmo nebo na boku, psovod ho nejdříve opraví tak, aby seděl na úrovni psovoda, obě zadní nohy měl pokrčeny a podél těla opřeny o zem a pak teprve pochválí, případně odmění pamlskem. Psovod ponechá psa v této poloze z počátku jen několik vteřin, později dobu prodlužuje a nepravidelně střídá. Chůzi u nohy se zastavením a provedením cviku sedni několikrát opakuje. Psovod musí již od počátku dbát, aby pes provedl cvik na daný povel a posunek rychle a přesně.

Upevňování cviku bez použití vodítka: K nácviku bez použití vodítka, můžeme přikročit tehdy, když pes již provádí cvik na povel a posunek a nemusíme použít trhnutí vodítkem k donucení, aby se posadil. Psovod postupuje tak, že za chůze pustí připnuté vodítko k obojku psa na zem. Po několika krocích za použití povelu a posunku "SEDNI!" se zastaví. Když pes usedne, psovod se přesvědčí, zda pes, zaujal správnou polohu, radostně ho pochválí, vyčká několik vteřin a cvik tímto způsobem několikrát opakuje. Když pes cvik provádí dobře; vodítko odepneme a provádíme cvik na volno. Tímto systematickým postupem vytvoříme u psa správný návyk, že po zastavení se psovoda, aniž by použil povel nebo posunek, rychle a přesně usedne u jeho levé nohy. Stejným systematickým postupem a způsobem nacvičujeme cvik sedni na místě.

Způsob nácviku obratů na místě: Obraty vpravo, vlevo v bok a čelem vzad se provádí v souladu s cvičebním řádem Čs. armády. Průpravou k tomuto cviku nám byly nacvičované obraty za chůze. Pro snadnější provedení začneme nejdříve nacvičovat obrat vpravo v bok. Psovod stojí v základním postoji, pes sedí u jeho levé nohy. Pes je upoután na krátkém, mírně uvolněném vodítku, konec vodítka je stočen ve smyčky, které drží psovod v pravé ruce ve výši žaludku. Na povel "K NOZE!" provede psovod obrat vpravo v bok, současně tleskne dlaní levé ruky na stehno a pravou rukou trhne vodítkem směrem obratu, čímž donutí psa opět zaujmout polohu u levé nohy. Trhnutím vodítka nahoru a zatlačením levou rukou na záď psa, donutí ho rychle sednout. Poté následuje upravení psa do správné polohy, pochvala, případně odměna, udržování psa v poloze a po několika vteřinách cvik opakujeme.

Po procvičení obratu vpravo v bok, přikročíme k nácviku obratu vlevo v bok a později čelem vzad. Psovod vychází z postavení jako při obratu vpravo v bok. Na provedení cviku se při praví, vysloví povel k noze, dlaní levé ruky tleskne na stehno a současně provede obrat vlevo v bok. Při obratu musí psovod dát pozor, aby psu nešlápl na nohu a od cvičení neodradil. Trhnutím vodítka do směru obratu a levou rukou z boku psa nad slabinou ho přinutí k obratu a přisunutí opět k levé noze. Dále postupuje psovod obdobně jak již bylo popsáno při obratu vpravo v bok. Po procvičení obratu vlevo v bok, přistoupíme k obratu čelem vzad. Rovněž při tomto cviku postupuje psovod obdobně jako při obratu vlevo v bok. Po procvičení a upevnění obratů za pomoci vodítka a levé ruky, přistoupíme k nácviku bez použití vodítka, pouze na povel a posunek. Později vynecháme i slovní povel a provádíme obraty jen na posunek. Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo důsledný a náročný na přesný výkon psa, pes cviky provádí pomalu a nepřesně,
- psovod nesprávně používá trhnutí vodítkem, které musí být přizpůsobeno k povaze psa,
- psovod nepostupuje systematicky a příliš brzo přestane používat vodítka,
- obraty jsou prováděny nesprávně
- psovod psa obchází. Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes na jediný posunek, ihned rychle a přesně zaujme polohu v sedě u levé nohy psovoda. Při obratu rovněž na daný posunek, ihned rychle a přesně provede obrat a usedne u levé nohy psovoda, zde vyčká na další povel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký typ psů máš nejradši?

Pracovní psi 49.3% (249)
Společenský plemena (čivavy...) 16.6% (84)
Lovecký psi 20.8% (105)
Špice 3.6% (18)
Jiný 6.3% (32)
Nemám rád psi 3.4% (17)

Komentáře

1 M. M. | 11. dubna 2009 v 22:20 | Reagovat

psy se pise s tvrdym Y !!!

2 Michaela Michaela | 4. července 2011 v 9:17 | Reagovat

[1]: to víte ale je to jen blog tam se dělá více chyb

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.