Výcvik psa- povel "lehni!" u nohy

23. března 2007 v 15:13 | budweiser_cze |  Psi- výcvik

BLOG JE PŘESUNUT SEM!

VÝCVIK PSA NA POVEL "LEHNI!" U NOHY PSOVODA

cviku je naučit psa,, aby na povel zaujal u nohy psovoda a na určeném místě, polohu vleže., Výkonu používáme jako cviku poslušnosti v době náhradního výcviku a při ně kterých speciálních cvicích jako odložení a hlídání pachatele při osobní prohlídce.

Povel: "LEHNI!" je vysloven krátce a v rozkazovací intonaci. Posudek: Mávnutí levou rukou, dlaní obrácenou ke psu; před očima psa směrem dozadu.

Podmíněný podnět: Povel "LEHNI!", posunek a slovní pochvala. .

Nepodmíněný podnět: Trhnutí vodítkem; tlak na záď psa, pohlazení a podaný pamlsek.

Metodický postup při nácviku:

Způsob nácviku: Počáteční nácvik je výhodné započít za chůze, a ta proto, že z této polohy se dá pes snaze položit. Psovod pochoduje se psem, který je upoután na krátkém vodítku. Na provedení cviku se připraví tak, že vodítko, které drží v pravé ruce zkrátí asi na 20 cm od obojku, kroužek obojku, na kterém je připnuto vodítko směřuje mezi přední nohy psa. Když je psovod takto připraven; vysloví povel "LEHNI", levou rukou provede posunek, pravou rukou trhne zkráceným vodítkem, kolmo k zemi a současně poklekne na levé koleno. Když pes zaujme polohu vleže, psovod ihned uvolní tah vodítka, psa upraví do správné polohy, pochválí a případné odmění pamlskem. Správná poloha psa vleže je, když pes leží celým tělem na zemi, zadní část . nesmí zvedat, hlavu drží vzpřímenou; přední nohy nataženy vpřed, zadní nohy pokrčeny podél těla. Po upravení psa ho psovod neustále chválí a povelem "ZŮSTAŇ!" udržuje ve správné poloze, pomalu uvolňuje vodítko a postaví se do základního postoje, pes leží u levé nohy. Z počátku necháme psa ležet jen velmi krátce a později dobu prodlužujeme a nepravidelně střídáme. Z této polohy psovod provede již známým způsobem cvik sedni. Voděni u nohy a cvik lehni několikrát opakuje.

Pro počáteční nácvik je nutné si vybrat vhodný terén, nejlépe louku s malým porostem. Je nesprávné provádět nácvik na mokrém terénu, nebo takovém, kde by se pes mohl píchnout do citlivé části břicha (někteří psi jsou zvlášť citliví) a zdráhal by se cvik provádět. Tento cvik již vyžaduje také od psovoda patřičnou zručnost a dovednost:

Způsob nácviku z polohy sedni a bez vodítka: Nácvik z polohy v sedě provádíme až tehdy, když pes již provádí cvik za chůze. Postup psovoda od přípravy vodítka, až k provedení cviku a zaujmutí základního postoje je stejný. Když pes i za této situace provádí cvik dobře, přikročíme k provádění cviku bez použití vodítka. Aby tento přechod nebyl příliš rychlý a pes na povel správně reagoval, postupujeme tak; že vodítko necháme připnuté k obojku a volně puštěné na zem. Takto cvik několikrát opakujeme a když pes cvik provádí tak, že není již vodítka třeba používat, toto odepneme a pes provádí cvik na volno. Během výcviku postupně odbouráme klekání na levé koleno, což nám pomáhalo k tomu, abychom mohli správně použit vodítka, zabránili psu vyvalováni na strany a při opravě psa do správné polohy se nemuseli k němu shýbat. Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat.

- psovod je málo důsledný a náročný,
- trhnutí vodítkem není přizpůsobeno k povaze psa,
- trhnutí vodítkem je provedeno dopředu nebo do strany a pes popolézá, nebo odbočuje,
- nácvik není prováděn na vhodném terénu,
- psovod příliš brzo přestane používat vodítko, pes cvik provádí pomalu a nepřesně.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený: Cvik považujeme za splněný a přesně provedený, když pes sedí, nebo stojí u levé nohy psovoda na volno a na jediný posunek, rychle a přesně zaujme polohu vleže a v této poloze vydrží tak dlouho, dokud nedostane jiný povel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký typ psů máš nejradši?

Pracovní psi 49.3% (249)
Společenský plemena (čivavy...) 16.6% (84)
Lovecký psi 20.8% (105)
Špice 3.6% (18)
Jiný 6.3% (32)
Nemám rád psi 3.4% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.