Rastafarianismus jako rytmus života

5. března 2007 v 12:10 | budweiser_cze |  Hudba
Neoddělitelnou součástí Rastafariánů jsou rytmy - tepy srdce. Rasta, je bongo i kongoman a JAH poslouchá rytmy svých dětí prostřednictvím nástroje pocházejícího z černých kořenů. Vznik bubnů se datuje na letopočet 1200 n.l. až 1300 n.l. s orientací na západ Afriky.
Pravděpodobně se jednalo o země Burkina, Mali a Gwinea. To, alespoň potvrzují archeologické a vědecké nálezy i studie. Korpus byl vyřezán do dutého kmene stromu(popřípadě byl onen kmen vydlabán zevnitř) a jako blána se použila kůže ze zabitých zvířat. Tradičními kůžemi byly kůže z gazel a koz. Mezi nejpoužívanější a nejznámější bubny používané nejen Rastafariány, ale i různými kmenovými africkými šamany i hudebníky patří: djembe (džamba), konga a bonga. Djembe je buben univerzální. Jeho zvuk je ostrý a jasný a dá se udělat jako basový až po vysoké tony.Patří mezi oblíbený nástroj hlavně v zemích jako Sředoafrická rep., Kamerun a Čad. V malých vesnicích se používají samotné a často na ně hraje až 12 hráčů, ve městech je jejich zvuk "tvrzen" perkusemi.
Afričtí mistři na tento nástroj se nazývají v místním jazyce - "mogobalu". Znamená to něco jako ten, jež ovládá rytmus života. Také se používá, zejména pro pojmenování řadových hráčů název "djembefola", což doslova znamená - ten, jež hraje na djembe. Zvláštní funkci mají djembe pro šamana, kouzelníka kmene, který je používá při léčení, různých iniciačních obřadech, při pohřbech, tradičních kmenových slavnostech apod. Má při tom na sobě vyčiněnou kůži patřičného posvátného zvířete a djembe zavěšené kolem pasu(ať již z boku, či přes krk). Dalšími, taktéž hojně používanými bubny jsou konga. Ta jsou také velmi rozšířená u Rastafariánů v Evropě. Jsou lehce mobilní a celkem jednoduše se na ně i hraje. Za předpokladu, že má dotyčný smysl pro rytmus(nejjednoduší je se učit podle tepu srdce, jak radí old Rastové), tak lze navodit tranz i pokojnou, slavnostní náladu.
Konga jsou oblíbená také proto, že i jejich výroba dá nejméně práce a jsou i snadno sladitelná při různých sezeních, v lesích i např. ve squattech. Jejich ton je univerzálně středový(ve středu poloměru - kruhu) a ke kraji roste do výšky. Když si chce mladý rastaman(na Jamajce) udělat svůj první buben, vezme jej, jeho starší zkušenější bratr do lesa, do kopců, kde společně zakouří a strom si dotyčného mladíka vybere sám - ne naopak.
Absolutní splynutí(při výběru) se zvuky přírody a s přírodou samotnou je podmíněčné. Někomu, komu při tom splývání zvoní v kapse mobil se to pravděpodobně nepodaří. Vybere si strom sám a ne naopak, jak to má být a vesměs je to potom na zvuku i kvalitě bubnu znát. Stejně, jako djembe se dá kongo vydlabat do kmene(v případě jeho "nedutosti") nebo vyrobit z již dutého kmene(tlusté nezkornatělé kůry popř.). Kongo je buben jež si velice oblíbili jamajští Nyahbinghi Rastové, kteří jeho agresivními rytmy - ozývajícími se po večerech z kopců, odháněli kromě zlých duchů také bílé otrokáře a kolonizátory.
Nejvhodnějším dřevem je údajně lípa. Ta drží dobře zvuk a správně rezonuje. V horším případě se také uplatní topol. Výška korpusu je v rozmezí 50 - 80 cm, podle typu, jaký chceme. Vydat se na "nechání se najít" vhodným stromem, bychom měli nejlépe v den, kdy je úplněk, když jsou smysly lidí, zvířat i rostlin nejsilnější, nejostřejší. Kůže se používá kozí, ovčí, ale také z králíka, berana. Nedoporučuje se kůže z krávy, ze skotu obecně. Bonga jsou tlustčí než-li konga a korpus je kratší. Zato mají ale basovější zvuk, protože jsou vesměs na šířku tlustčí. Čím blíže do středu poloměru, je zvuk basovější. Bongo také obecně drží delší ton. Jiná obecná pravidla jsou univerzální, jako v případě konga. Nejčastější počet bongomens hráčů, při afrických slavnostech je 4-6 lidí. Dále se používají různé malé bubínky např. z konžské oblasti - caja, cacambo, mula. Ty jsou různých velikostí, tloušťky i tvarů a jsou vesměs z vzácnějšího dřeva, jako třeba z aguacate.
Nesmíme zapomenout, že bubnování je výsadou černých otroků. Ty si své bubny přivezli do všech koutů světa a i když jim byly povětšinou zničeny - vyrobili si nové. A to leckdy i z velmi netradičních materiálů.
Například trinidadští černoši si ve dvacátých letech minulého století začali vyrábět bubny ze sudů od nafty a asfaltu. To jsou totiž komodity, jimiž tato karibská země disponovala a oni s nimi pracovali - plnili je, nakládali aj. Koloniální policie jim je ovšem po několika streetdrum partie's zakázala, protože se z nich dost často stával i bojovný nástroj, to když do nich přiklápěli své utiskovatele. Takovýmto způsobem se také ve 30 tých letech 20. století zrodilo v chudinských čtvrtích Jamajky - reggae. Byl to rytmus ghetta - rastafariánská komunikace s JAHem. Nikdo zpočátku nemohl ani tušit, že bude jednou reggae nejznámější etnickou hudbou. Také zpočátku nešlo o hudbu určenou k obyčejnému poslechu, či tanci. Byly to čistě rastafariánské zpěvy seznamující tak nenápadnou formou ostatní spoluobčany s nově vytvořeným hnutím. Bylo to něco, co bylo opravdu černé, ne co do ghetta zavlekl bílý muž. Navíc, všichni rastové odedávna věděli, že reggae je díky bubnům hudba kořenů - Afriky. Také proto dodnes panuje nejednota v názoru na reggae u pravých rastamanů. Protože jedni prosazují myšlenku, že reggae, jako prvotní hudba otroků je hudbou pouze bubnů - nezeletrifikovatelnou, zatímco druzí, propagující modern reggae, již reggae i samplují, doplňují basovou linkou, kytarami, klávesami... To druhé, dnes světoznámé reggae je původem z ghanského hudebního stylu - "burru". Je to směska rock steady, ska a blue beatu. I v tomto "druhém" reggae, však hrají bubny první notu - jsou tři: basový, repeater a funde.
Rastafariánské shromáždění v němž sehrálo reggae nejdůležitější roli, se konalo ve Wareika Hills o vánocích v roce 1941 a jeho organizátorem byl, dnes již jedna z reggae legend, člověk jež tento styl prakticky formoval pro celý svět - Count Ossie. Ten vytáhnul reggae ze špinavých slumů, z ghetta a udělal z něj světskou hudbu. O pár let později to ještě dorazili B. Marley, P. Tosh, Burning Spear, Bunny Livingston a jiní. Bubny - byli, jsou a budou zřejmě stále nedílnou složkou života každého, nejen jamajského rastamana a je jasné proč : RASTA tepe rytmem srdce, dechu - života
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 wbenqwsgd wbenqwsgd | E-mail | Web | 11. května 2009 v 0:51 | Reagovat

QMSGdE  <a href="http://ivawrhrrozai.com/">ivawrhrrozai</a>, [url=http://sjsvarjvkejv.com/]sjsvarjvkejv[/url], [link=http://xonyfpnvbled.com/]xonyfpnvbled[/link], http://ofqjyirpnmhp.com/

2 rollak rollak | E-mail | 8. dubna 2010 v 20:29 | Reagovat

cau hele je to rastafariánství jo

3 Skypper Skypper | 22. srpna 2010 v 23:26 | Reagovat

Dík za pěkný článek...tohle si asi vytisknu a budu vozit s sebou.
Picnul bych se, když za mnou přijde na regge akci nějakej "rastafarian" ve značkovejch hadrech a řekne mi, ať jdu s těma bubnama do pr..., bubínky že už dávno vyšly z módy

4 Daviddropy Daviddropy | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 12:47 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.